AcasaPortalSiteInregistrareConectare
Rog toti membri care se inregistreaza sa se prezinte pentru ai putea cunoaste si noi

Distribuiţi | 

Animale pe cale de disparitie

Vezi subiectul anterior Vezi subiectul urmator In jos 
Mergi la pagina : 1, 2  Urmatorul
AutorMesaj
Dely
Membru activ
Membru activ

Varsta : 25
Status : oriunde...

MesajSubiect: Animale pe cale de disparitie   Sam Mai 14, 2011 11:42 am

Greu de crezut, dar unele din cele mai cunoscute animale din lume sunt pe cale de disparitie. Ce valoare va mai avea denumirea de “Regele Junglei” peste cativa ani? Poate aceeasi valoare cu a unei amintiri frumoase…

In continuare voi vorbi despre astfel de animale!
Sus In jos
Dely
Membru activ
Membru activ

MesajSubiect: Re: Animale pe cale de disparitie   Sam Mai 14, 2011 11:42 am

Ursii polari

Acest aspect nu ar trebui sa va surprinda. Ursii polari au devenit animalul poster pentru schimbarile devastatoare pe care incalzirea globala le provoaca Articului. Ursii polari mor pentru ca habitatul lor se micsoreaza – marea inghetata in care obisnuiau sa vaneze foci se topeste pe masura ce temperaturile cresc.
Sus In jos
Dely
Membru activ
Membru activ

MesajSubiect: Re: Animale pe cale de disparitie   Sam Mai 14, 2011 11:42 am

Leii

Ar putea fi prea tarziu pentru lei. Numarul leilor ramasi in salbaticie a scazut la jumatate in ultimii 20 de ani si traiesc in zone din ce in ce mai restranse. Oamenii se extind in spatiul lor iar instabilitatea continentului nu ajuta la conservarea lor.
Sus In jos
Dely
Membru activ
Membru activ

MesajSubiect: Re: Animale pe cale de disparitie   Sam Mai 14, 2011 11:43 am

Elefantii

Sunt aproximativ 500.000 de elefanti Africani in salbaticie. Braconierii vaneaza elefantii pentru coltii lor, lucru ce le-a schimbat directia evolutiei – elefantii cu colti mai mici se imperecheaza mai mult si produc pui cu colti aproape invizibili. Elefantii nu se imperecheaza pana in adolescenta iar gestatia lor dureaza 22 de luni – creand o populatie incapabila de a echilibra situatia.
Sus In jos
Dely
Membru activ
Membru activ

Tigrii

Tigrii si oamenii nu se impaca prea bine. Ii vanam pentru blana, labe, dinti si coada. Habitatul lor a fost asaltat de dezvoltarea oamenilor din ultimele decenii. Toate cele 6 specii ramase sunt in pericol. Unele rapoarte estimeaza numarul de tigri aflati la varsta imperecherii la 2.500 si nici o subpopulatie mai mare de 250.
Sus In jos
Dely
Membru activ
Membru activ

Gheparzii

Recunosti un pattern deja? Suntem buni la uciderea pisicilor mari. Gheparzii sunt rapizi dar nu sunt capabili de a fugi din calea extinctiei. Felina care poate accelera mai repede decat un muscle car nu este adaptabila la schimbarile habitatului si a suferit degradare genetica din cauza imperecherii cu ‘rudele’ apropiate. Se estimeaza ca mai sunt aproximativ 12.00 de gheparzi in salbaticie, dar au o rata crescuta de mortalitate infantila si pierd din ce in ce mai mult habitat in fiecare an.
Sus In jos
Dely
Membru activ
Membru activ

MesajSubiect: Re: Animale pe cale de disparitie   Sam Mai 14, 2011 11:44 am

Vulturii egipteni

Frumoasele pasari cu pene albe se gasesc in sudul Europei, nordul Africii si vestul si sudul Asiei. Folosesc unelte, peitre pe care le arunca asupra oualor de strut pentru a le sparge. Cu toate astea, sunt otravite de Diclofenac, un medicament anti-inflamator folosit pentru animelele domestice.
Sus In jos
Dely
Membru activ
Membru activ

Gorila de munte

Dintre toate animelele, gorila de munte are cele mai multe sanse, si asta pentru ca are parte si de cel mai mult suport din partea oamenilor. Cu toate astea, sunt agresate de vanatori si au fost lovite de virusul Ebola. Populatia lor este foarte izolata, ceea ce le face o tinta usoara pentru vanatori, fermieri si boli.
Sus In jos
Misteriosgirl
Fondator
Fondator

Varsta : 23
Status : Arges

ar trebui ceva facut in privinta asta,dar se pare ca nimeni nu se ocupa de asta
Sus In jos
http://hindiforever.myfreeforum.ro
Dely
Membru activ
Membru activ

Aligatorii chinezesti

In timp ce numarul alugatorilor americani explodeaza, verii lor asiatici sunt in pericol. Mai sunt aproximativ 200 de aligatori in salbaticie in cateva iazuri de-a lungul raului Yangtze in China. Au fost izgoniti din habitatul lor de agricultura si prezenta sobolanilor otraviti, pe care acestia ii mananca. Speciile se zbat in captivitate cu aproximativ 10 000 de membri in lume.
Sus In jos
Dely
Membru activ
Membru activ

Balena albastra

Cel mai mare animal din lume e in pericol. Balenele Albastre au fost vanate pana aproape de extictie la inceputul secolului 20, si pana vanarea lor a fost declarata ilegala, in 1996, au mai ramas doar cateva mii – de la o populatie de 240.000. Astazi sunt afectate de poluarea marilor de chimicale si zgomot de la vapoare si echipamentele sonare. Adauga la astea incalzirea si acidifierea marilor, iar pronosticul e sumbru.
Sus In jos
Dely
Membru activ
Membru activ

MesajSubiect: Re: Animale pe cale de disparitie   Sam Mai 14, 2011 11:45 am

radika94 a scris:
ar trebui ceva facut in privinta asta,dar se pare ca nimeni nu se ocupa de asta

ai dreptate sury dar se pare ca nimeni nu arata interes pt aceste animale
Sus In jos
Dely
Membru activ
Membru activ

MesajSubiect: Re: Animale pe cale de disparitie   Sam Mai 14, 2011 11:45 am

Urangutani

Aproximativ 62.000 de urangutani traiesc in insulele Borneo si Sumatra din Asia de Sud. Habitatul lor a devenit tot mai restrans. Constructia de drumuri si mai ales plantarea de palmieri pentru ulei le-au micsorat habitatul lasandu-i prada vanatorilor si rapirii (pentru a fi vanduti ca animale de companie). Precum gorilele de munte, urangutanii beneficiaza de atentia oamenilor, dar asta s-ar putea sa nu fie suficient.
Sus In jos
Dely
Membru activ
Membru activ

MesajSubiect: Re: Animale pe cale de disparitie   Sam Mai 14, 2011 11:46 am

Speciile pe cale de disparitie inseamna o populatie a unui anumit organism viu supus la riscul de a disparea. Aceasta disparitie poate fi cauzata de dimensiunea mica a populatiei, de pierderea habitatului si de braconajul practicat pentru alimentatie sau beneficii economice. Iata 10 animale care sunt amenintate grav de disparitie.

Rinocerul negru

Originar din zonele centrale din Africa si anume Kenya, Tanzania, Namibia si Zimbabwe, rinocerul negru (Diceros bicornis) se confrunta cu o amenintare serioasa pentru existenta sa. Avand pana la 1,6 metri inaltime si aproximativ 3 m lungime, rinocerul negru cantareste de la 680 la 1360 de kg. Coarnele sale sunt alcatuite din cheratina, care au o mare cerere pe piata internationala. Braconajul acestei specii de rinocer, pentru coarnele sale, este o afacere profitabila si a dus la o scaderea drastica a populatiei. Creatura, care a fost gasita din belsug la inceputul secolului 20, se lupta pentru supravietuire, cu numai 3610 rinocerii negri care traiesc in prezent. Riniocerul negru din Africa occidentala, o sub-specie de rinocer negru, este cel mai afectat, cu mai putin de 10 exemplare ramase in lume.
Sus In jos
Misteriosgirl
Fondator
Fondator

Varsta : 23
Status : Arges

MesajSubiect: Re: Animale pe cale de disparitie   Sam Mai 14, 2011 11:47 am

asa e sury
Sus In jos
http://hindiforever.myfreeforum.ro
Dely
Membru activ
Membru activ

MesajSubiect: Re: Animale pe cale de disparitie   Sam Mai 14, 2011 11:47 am

rinocerul negru

[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]

Sus In jos
Dely
Membru activ
Membru activ

MesajSubiect: Re: Animale pe cale de disparitie   Sam Mai 14, 2011 11:48 am

Ursul panda gigant

Ursul panda gigant (Ailuropoda melanoleuca) este un mamifer nativ din partea central vestica si sud-vestul Chinei. Desi este un carnivor, aproximativ 99 % din alimentatia sa e reprezentata de bambus. Panda gigant are 1,5 m lungime, 75 cm inaltime si cantareste 115 kg. Populatia actuala de panda gigant este de 239 de exemplare, ce traiesc in captivitate, in China, si 27 in afara Chinei. Se presupune ca in jurul anului 1600 ursiii panda gigant erau inca prezenti in salbaticie. Chiar daca numarul lor este in crestere, Uniunea Internationala pentru Conservarea Naturii este inca sceptica cu privire la excluderea acestei specii din lista de animale pe cale de disparitie.
Sus In jos
Dely
Membru activ
Membru activ

Sus In jos
Dely
Membru activ
Membru activ

Antilopa gigantica Sable

Antilopa gigantica Sable (Hippotragus niger variani) este o sub-specie de antilope Sable. Originara din Angola, cel mai des e intalnita in regiunea dintre raul Cuango si raul Luando. Cu picioare de 115 - 140 cm inaltime, aceasta creatura cantareste aproximativ 238 kg. Speciile de sex masculin sunt de culoare neagra, in timp ce femelele sunt de culoare castanie. Antilopele gigantice Sable au sprancenele albe.
Sus In jos
Dely
Membru activ
Membru activ

MesajSubiect: Re: Animale pe cale de disparitie   Sam Mai 14, 2011 11:49 am

Sus In jos
Dely
Membru activ
Membru activ

Tigrul sumatran

Tigru de Sumatra (Panthera tigris sumatrae) este o sub-specie de tigru, cel mai frecvent intalnita pe insula Sumatra din Indonezia. Are 234 cm lungime si cantareste in jur de 136 kg. Acest tigru are dungi mai restranse in comparatie cu alte specii. Se estimeaza ca exista mai putin de 500 tigri de Sumatra ramasi in intreaga lume. Acest declin se datoreaza braconajului intens al acestei creaturi magnifice, speciala pentru pielea ei pretioasa, care are o cerere mare pe piata internationala.
Sus In jos
Dely
Membru activ
Membru activ

Sus In jos
Dely
Membru activ
Membru activ

MesajSubiect: Re: Animale pe cale de disparitie   Sam Mai 14, 2011 11:50 am

Iepurele de apa

Iepurele de apa (Bunolagus monticularis) este una dintre speciile cele mai amenintate cu disparitia din lume. Acest animal are o blana de culoare crem, o coada maro lanoasa si dungi negre pe obraz. Se gaseste doar in desertul Karoo in provincia Cape din Africa de Sud. Aceasta limitare in ceea ce priveste habitatul poate fi cauza scaderii populatiei acestor animale la doar 200 de exemplare in intreaga lume.
Sus In jos
Dely
Membru activ
Membru activ

MesajSubiect: Re: Animale pe cale de disparitie   Sam Mai 14, 2011 11:50 am

Sus In jos
Dely
Membru activ
Membru activ

MesajSubiect: Re: Animale pe cale de disparitie   Sam Mai 14, 2011 11:51 am

Vulpea rosie de Sierra Nevada

Vulpea rosie de Sierra Nevada (Urocyon littoralis) ocupa pozitia a doua intre specile cele mai mici de vulpi din Statele Unite. Cel mai mulr e raspandita in Insulele Channel din California. Are blana de culoare gri pe cap si roscata pe partile laterale. Populatia acestora a scazut pana la 500 de exemplare si o mare parte din aceasta scadere se datoreaza vanarii vulturului auriu.
Sus In jos
Continut sponsorizat

MesajSubiect: Re: Animale pe cale de disparitie   

Sus In jos

Animale pe cale de disparitie
Vezi subiectul anterior Vezi subiectul urmator Sus 
Pagina 1 din 2Mergi la pagina : 1, 2  Urmatorul
 Subiecte similare
-
» Curiozitati despre animale
» Cantece si poezii despre animale
» S6 - Animale de la poli