AcasaPortalSiteInregistrareConectare
Rog toti membri care se inregistreaza sa se prezinte pentru ai putea cunoaste si noi

Distribuiti | 

Tema 8: Impasul tehnologiei asupra copilariei

Vezi subiectul anterior Vezi subiectul urmator In jos 
AutorMesaj
Dely
Membru activ
Membru activ

Varsta : 23
Status : oriunde...

14022012
MesajTema 8: Impasul tehnologiei asupra copilariei

Tema de azi este copilaria.
Cum era copilaria acum 20 de ani si cum este acum?
Probabil cativa dintre noi au mai prins "acele vremuri'' in care jocurile copilariei erau inocente si pline de entuziasm, in care ieseam la poarta sau in fata blocului si jucam diverse jocuri cu prietenii gen: v-ati ascunselea,prinselea,ratele si vanatorii etc. Insa ce putem spune de generatille actuale care evoluaza si se nasc (cum am mai auzit pe cineva) cu capul in calculator. Generatiile acestea se spun ca sunt mai genii insa oare in ce masura?Adik de la o varsta foarte mica stiu tot felul de lucruri despre calculator si daca intrebi un copil ce jocuri prefera, iti va spune cu siguranta cateva denumiri de jocuri electronice.
Insa facand o comparatie intre generatii, care este pana la urma folosul evolutiiei in materie de tehnologie?Ce este mai frumos in viata decat sa alergi,sa-ti consumi energia care atunci cand esti copil este nelimitata?!
Nu este de mirare ca acest fenoment de ''evolutie tehnologica'' ii face pe copii sa stea cu capul numai in calculator, de aici reiese si toate celelalte probleme. Insa voi ce parere aveti despre acest fenomen?Despre impasul tehnologiei asupra copilariei?

Ultima editare efectuata de catre Ayda in Vin Aug 03, 2012 4:32 am, editata de 1 ori
Sus In jos

Subiecte similare

-
» Poveste fara sfarsit...
» Lumanari si suporturi de lumanari
» Prajitura copilariei mele - Alba ca zapada
» ZODIA PESTILOR
» Provocare 2 : Recicleaza un tub de hartie
Distribuie acest articol pe: Excite BookmarksDiggRedditDel.icio.usGoogleLiveSlashdotNetscapeTechnoratiStumbleUponNewsvineFurlYahooSmarking

Tema 8: Impasul tehnologiei asupra copilariei :: Comentarii

Re: Tema 8: Impasul tehnologiei asupra copilariei
Mesaj la data de Mar Feb 14, 2012 5:46 am Scris de roxiroxgirl
eu nu prea am prins vremurile de acum 20 de ani, dar pot spune ca este mult mai bine cum se jucau copii de acum 20 de ani decat cei de acum care stau de la niste varste ffff fragede in fata calculatorului, si asta le poate afecta si vederea, dar le-ar putea da si stari de nervozitate
Mesaj la data de Mar Feb 14, 2012 7:49 am Scris de Dyzu:X
asa e eu cand eram mica nu stiam ce e ala telefon pc ;)) stateam cu orele afara sau desenam pictam ma jucam ;)) citeam nu ca acum cand toti copii de varste fragede stau cu orele in fata la pc vorbesc la telefon deci e clar mult mai bn era acum 20 de ani fata de ce fac copii in ziua de azi ;)
Mesaj la data de Mar Feb 14, 2012 8:02 am Scris de Lisa
Pe vremea noastra, nici gand sa fie asa ceva... acum toti tzancii incepand de mititei(o includ si pe sorumea care a devenit obsedata de telefon ) au o obsesie pentur tehnologia asta nou aparuta...
Mesaj la data de Mar Feb 14, 2012 10:10 am Scris de Dely
mda asa e...eu am intrat tarziu in lumea tehnologiei si sa stiti ca era mai bine. Fara telefon,fara net nu te enerveaza nimeni la 12 noaptea, nu te faci crize pe net :)) apoi asa cum am zis generatia asta ce vine si a venit...se nasc cu capul in tehnologie. Parerea mea este ca a sta numai in fata pc-ul si cu tel in mana nu se numeste copilarie.
Mesaj la data de Mar Feb 21, 2012 4:52 am Scris de Alexutza
dar acm toati copiii cu pc cu iphon ,sau telefoane cu tascrim ..toata ziua la calculator sau vb la tel si va spun ca eu stau la calculator dupa ce imi termin temele
Mesaj Astazi la 4:37 am Scris de Continut sponsorizat

Tema 8: Impasul tehnologiei asupra copilariei

Vezi subiectul anterior Vezi subiectul urmator Sus 

Pagina 1 din 1

Permisiunile acestui forum:Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum
 :: Blogurile forumului/Forum's blogs :: Blog Tematic-
Mergi direct la: