AcasaPortalSiteInregistrareConectare
Rog toti membri care se inregistreaza sa se prezinte pentru ai putea cunoaste si noi

Distribuiti | 

Tema 3: Cum ar trebui sa decurga scoala?

Vezi subiectul anterior Vezi subiectul urmator In jos 
AutorMesaj
Dely
Membru activ
Membru activ

Varsta : 23
Status : oriunde...

16022012
MesajTema 3: Cum ar trebui sa decurga scoala?

Am auzit diverse subiecte pe tema scoala gen ca ar trebui sa invatam cu totul altceva decat ceea ce invatam noi in liceu.Acest lucru l-am auzit chiar de la profesori.Unii sunt de parere ca orele ar trebui sa decurca ca in alte tari si sa nu ne fie umplut capul cu toate prostiile gen:drept,finante,economie,etc si sa aveam parte de o scoala a vietii: adik sa invatam cum sa ne administram banii,cum sa facem o afacere, cum este viata, ce pericole exista afara si etc.
Voi ce parere aveti?Ar fi copii din Romania mai cu capul pe umeri si mai intelepti daca in scoala s-ar lucra la dezvoltarea lor?Daca in scoala ar invata lucruri reale de viata, nu cum invatam la matematica de ex logaritmi,inele,corpuri etc.
Va astept parerile!
Sus In jos

Subiecte similare

-
» In ce domeniu ar trebui sa lucrezi?
» Scoala de croitorie(7)
» Scoala de croitorie(6)
» Scoala de bijuterii 3
» Scoala de croitorie (12)
Distribuie acest articol pe: Excite BookmarksDiggRedditDel.icio.usGoogleLiveSlashdotNetscapeTechnoratiStumbleUponNewsvineFurlYahooSmarking

Tema 3: Cum ar trebui sa decurga scoala? :: Comentarii

Re: Tema 3: Cum ar trebui sa decurga scoala?
Mesaj la data de Joi Feb 16, 2012 2:35 am Scris de roxiroxgirl
consider ca este bn sa invatam la scoala si despre drept, finante,etc pt k astea ne ajuta in viata. chiar daca sunt prea multe lucruri de invatat, ar trebui totusi sa ne lase mai usor, adik sa nu ne mai dea tone de invatat,ci sa ne dea numai esentialul si sa nu ne mai incarce capul cu atatea chestii care poate unele nu ne sunt de folos
Mesaj la data de Joi Feb 16, 2012 5:38 am Scris de Dyzu:X
logic ca ar fi mult mai bine daca copii romani sa invete ca afara :X zic ca atunci nar mai chiuli asa mult si nu s-ar mai plictisi la ore ;)).
Mesaj la data de Mar Feb 21, 2012 4:57 am Scris de Alexutza
mie eu una nu imi plk scoala am profesor rai si din 13 materi pe care le fac numai 5 imi plk restu nu
Mesaj la data de Mar Feb 21, 2012 6:28 am Scris de CrystyanDsena
si eu abia astept sa termin liceul ca m- au obosit acesti 4 ani.
Mesaj la data de Dum Feb 26, 2012 6:15 am Scris de Lisa
Acum poate vrem sa scapam de scoala, dar ce vom mai plange noi dupa liceu :(( :(( :((
Mesaj la data de Mier Feb 29, 2012 1:39 pm Scris de divianka
asa e sury mai tarziu o sa regretam ca ne-am dorit sa scapam de scoala trebuie sa ne bucuram de toate oportunitatile pe care ni le ofera viata pt ca ani astea nu se mai intorc asa ca trebuie sa traim din plin viata asta .Poate scoala ar trebui sane lase un pic mai moale nu vad logica ce ne trebuie noua in viata sa stim ecuatia exponentiala,ijectiva,subjectiva etc.....
cand noi in viata asta matematica o folosim doar la numaratul banilor
Mesaj la data de Mier Feb 29, 2012 8:48 pm Scris de Dely
ai dreptate sury divyanka...faza e ca daca ne gandim logic scl ne ocupa mult timp...pe langa faptul ca pierdem la ea intre 5 si 8 ore...mai avem si de invatat si scris...adik daca scl ar decurge altfel, sa fie si materii de viata lucrurile nu ar mai sta asa.Ganditi-va: noi la scl invatam despre fracti,functi...sa nu mai zic ca eu fac inele,corpuri,polinoame (poate nici nu ati auzit de ele) dar...daca din tot ce invatam noi la scl in prezent jumatate din ore ar fi inlocuite cu lecti si materii educative gen:administrarea banilor,ce sa faci cu banii,cum sa faci o afacere...cum sa iti cauti un job si multe alte materii legate de viata care stiu sigur ca se fac in alte tari...copii romani nu ar mai fi asa "incuiati",ar avea mintea mai dezghetata si ar sti ce-i viata..nu le-ar mai fi frica sa infrunte pericolele din-afara scoli sau casei...nu ar mai trai intr-un univers propriu si limitat....iar lumea virtuala nu ar mai fi lumea lor...lumea virtuala ar fi doar o metoda de comunica.Pe cand datorita faptului ca scl ocupa si mult timp si a devenit o metoda comoda copii si generatia noastra uita sa iese in lume si sa incerce sa se descurce singura...asteapta ca totul sa cada de sus "poate poate" si multe alte aspecte care intr-un fel le infruenteaza scl si tehnologia..parerea mea.
Mesaj la data de Joi Mar 01, 2012 6:05 am Scris de divianka
ai mare dreptate sury nu trebuie sa stam sa cada de sus trebuie sa infruntam viata cu bune si cu rele,iar cu scoala parerea me este ca ar trebui sa fie mult mai libertina am fost in afara la alte scoli fiecare elev are calculatorul lui nu face calcule cu functi radical ietc....in cap ci pe calculator si sunt multe alte chesti pe care ei le au nu invata pana le sar capacele sa ia o nota de trecere.la noi ca sa primesti un 10 trebuie sa inveti sa iti sara capacele si sa mai ai intr-o zi cum am eu fizica,chimie,engleza,istorie,geografie+2ore de matematica te urci pe pereti
ar trebui sa fie ore mai echilibrate in italia de exemplu cand ai terminat liceul iesi cu 3 diplome pe profilele care le-ai ales de ex(ospatar,receptioner la hotel,contabil).acolo te angajaja imediat si salariul ar fi mult mai bun decat in romania dar la noi liceul dupa facultatea si dupa poate poate o cadea vreun job de sus
Mesaj Astazi la 10:58 pm Scris de Continut sponsorizat

Tema 3: Cum ar trebui sa decurga scoala?

Vezi subiectul anterior Vezi subiectul urmator Sus 

Pagina 1 din 1

Permisiunile acestui forum:Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum
 :: Blogurile forumului/Forum's blogs :: Blog Tematic-
Mergi direct la: