AcasaPortalSiteInregistrareConectare
Rog toti membri care se inregistreaza sa se prezinte pentru ai putea cunoaste si noi

Distribuiti | 

„Victorioasa” flacara violet sau Cine trimite in ridicol parapsihologia

Vezi subiectul anterior Vezi subiectul urmator In jos 
AutorMesaj
Dely
Membru activ
Membru activ

Varsta : 23
Status : oriunde...

MesajSubiect: „Victorioasa” flacara violet sau Cine trimite in ridicol parapsihologia   Vin Noi 02, 2012 12:44 pm

Contactati de cateva publicatii scrise si on-line, dar si de posturi in „problema flacarii violet”, consideram ca este nevoie de putina lumina in ceea ce priveste modul cum este perceputa parapsihologia. In paginile revistei ELY STAR tocmai asta incercam sa facem : sa nu aruncam in derizoriu, lucruri despre care nu stim decat din auzite, cum ar fi parapsihologia. Caci, iata, multe se pot intampla... De pilda, sa isterizezi populatia si, vai, mass-media.
Daca deschizi televizorul, poti vedea un politician serios, spunand - senin - ca adversarul a fost victorios, pentru ca : „era joi si acela purta o cravata ( sau un pulover) violet ! Ca joia este ziua flacarii violete ( chiar asa a zis ) si, se stie ca joia...” N-am inteles ce-a vrut sa spuna si ce anume „se stie”. Poti sa vezi la televizor, un alt distins politician, facand afirmatia ca s-au folosit impotriva sa forte oculte, pentru a fi anihilat ! Doamne fereste ! Ca el stie si cunoaste oameni care fac „asta” ; i-au facut si d-sale la confruntarea aceea... Iar consoarta intareste, spunand : „Cred ( observati nuanta ? ), cred ca ( n.n. sotul ) a fost atacat energetic, pe anumite „bucati” ! N-a spus care bucati. Stiti care a fost raspunsul partii adverse ? Cel de imaginat : „de ce n-au folosit si ei „asta ?!” Acum, toata lumea stie ca orice conducator de stat are „pe langa casa” un asa-zis „paranormal” sau un astrolog sau mai stiu eu ce persoana cu capacitati deosebite. Si vom vedea mai incolo, ca adevarul iese, incet-incet la suprafata.
Sus In jos
Dely
Membru activ
Membru activ

Varsta : 23
Status : oriunde...

MesajSubiect: Re: „Victorioasa” flacara violet sau Cine trimite in ridicol parapsihologia   Vin Noi 02, 2012 12:45 pm

Inca o data deschizi televizorul si dai peste un talk-show cu mai multi invitati, unde se vorbeste despre, de-acum celebra, flacara violet. Daca unul dintre invitati a demonstrat mult bun-simt si cunoastere a subiectului, un redactor „renumit” a demonstrat un fel de incultura de neconceput la un jurnalist. Bietul redactor a avut doar replici, de genul „astea-s superstitii...” sau „hai, dom’ne, ma lasi...” si altele tot atat de „docte”. Am constatat cu acest prilej, ca respectivul nu-si cladeste renumele pe cunostinte sau pe idei personale, originale, ci, doar pe tonul sau persiflant si vorba „in doi peri” si, pe deasupra confunda superstitia cu fenomenul parapsihologic. Concluzia „renumitului” a fost ca, daca-i asa, „sa ne ecraneze si pe noi de criza !” No comment ! Si cati ca el au batut campii cu voiosie, pe seama amaratei aleia de flacara violet...
Ce sa mai intelegem din toate astea ? Sa nu mai deschidem televizorul ? Nicidecum, caci putem vedea si emisiuni „normale”, ca aceea in care un reputat cercetator militar, a afirmat cu tarie, spunand, mot-a-mot: „pot sa spun ca s-au folosit astfel de influentari de catre toti candidatii si ca, singurii care au fost „vaduviti” de acestea au fost PNG si Vadim”, probabil in sensul ca nu au folosit influentari energetice. De asemenea, a mai fost pomenit ucraineanul Albert Ignatenko, un personaj destul de controversat, cu capacitati paranormale, pe care presedintele l-ar fi cunoscut inca din perioada Anvers-ului. Dar meritul reputatului cercetator in aceasta emisiune, este ca a trasat exact granita intre atacurile energetice si atacul psihotronic. Astfel a mai linistit nitel pe cei ce cred ca li se poate intampla „flacara violet” cand merg la paine sau cand duc gunoiul !

Lasand gluma la o parte ; lansarea unor astfel de „bucati”, ca sa folosim expresia doamnei-consoarta, nu fac altceva decat sa abata atentia publicului de la alte subiecte, stringente si nerezolvate, si, totodata, sa arunce in derizoriu un domeniu putin cunoscut si destul de criticat - parapsihologia. Cei care doresc sa afle mai mult despre aceasta, sa rasfoiasca paginile revistei noastre, unde pot gasi „Razboiul parapsihologic” ( click aici ) si multe alte articole lamuritoare.

Niciodata nu vom nega faptul ca in anumite confruntari politice si de ce nu, economice, se folosesc multiple tehnici de manipulare, o parte dintre acestea neavand un corespondent palpabil in arealul realitatii. Este adevarata si zicala conform careia „nu iese fum fara foc”, dar in cazul „celebrei confruntari politice” nu au existat elemente concrete care sa confirme teoria unui „razboi parapsihologic” - cel putin nu in sensul parapsihologiei ca stiinta.
Sus In jos

„Victorioasa” flacara violet sau Cine trimite in ridicol parapsihologia
Vezi subiectul anterior Vezi subiectul urmator Sus 
Pagina 1 din 1
 Subiecte similare
-
» Eu cu cine ma potrivesc?
» Spune-mi pe cine iubesti ca sa-ti spun cine esti
» Ce m-a suparat (enervat) azi?

Permisiunile acestui forum:Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum